Metóda Kratky.
Jednoduché hydroponické pestovanie pre domáceho záhradníka.
Metóda Kratky sa stala jednou z najpopulárnejších hydroponických systémov. Ak práve teraz objavujete hydroponické pestovanie, práve táto metóda je pre vás tá najvhodnejšia. Tu sú základy Kratkeho metódy, ktorú by ste mali poznať predtým, ako si tento systém vyskúšate.
Čo je hydropónia metódou Kratky?
Metóda Kratky – pomenovaná podľa výskumníka z Havajskej univerzity Bernard Kratky – je pasívny hydroponický systém, obľúbený pre svoje jednoduché nastavenie a minimálnu údržbu.
Čo je to „pasívna“ hydropónia?
Väčšina hydroponických zariadení sa spolieha na elektrickú energiu, na cirkuláciu a prevzdušňovanie vody. Tieto systémy potrebujú elektrickú energiu, počiatočnú investíciu do čerpadla, okysličovača (od 5W akvariového, až po industriálne), v závislosti od veľkosti systému, aby mohli fungovať. Kratkyho metóda je jedinečná, pretože nič z toho nepotrebuje. Každý hydroponický systém Kratky je úplne samostatný. Akonáhle je systém správne nastavený, nie je portebná žiadna špeciálna starostlivosť.
Ako funguje hydroponická metóda Kratky?
Tento hydroponický systém obsahuje sieťkové kvetináče umiestné nad hladinou vody. Ako rastlina rastie a korene sú čiastočne ponorené v živnom roztoku, hladina vody sa vyčerpáva a vytvára medzeru plnú vlhkého vzduchu. Korene rastliny využívajú túto vzduchovú kapsu na zvýšenie príjmu kyslíka. Hydroponický systém je úplne bez pôdy, takže je potrebné stabilizovať rastlinu vhodným materiálom, napr. kokosová sadbovacia kocka, alebo čadičová vata, resp. iný sterilný materiál, osadený do dierkovaného kvetináča, aby mali korene priestor na rast.
Čo najlepšie rastie v hydroponickom systéme Kratky?
Nie všetkým rastlinám sa bude dariť v hydroponickom systéme Kratky – dokonca ani tým, ktorým sa darí v iných hydroponických zariadeniach. Vhodné je pestovanie šalátu, špenátu, bazalky. Darí sauhorkám, cuketám. Je možné dopestovať aj paradajky a papriky, ale je potrebné časté kontrolovanie systému, preto by sme zvolili inú metódu. Majte na pamäti, že väcšie rastliny budú potrebovať väčšiu nádobu ako šalát a bylinky. Namiesto bežných sieťových kvetináčov, použite upravené vedierka aby ste stabilizovali rastliny.
Môžem rastliny pestované v pôde previesť na hydropóniu systému Kratky?
Domáci záhradkári si často kladú otázku prenesenia rastlín pestovaných v pôde do hydropónie alebo naopak. Áno, je to možné. Keď sú sadenice veľké, korene sa opatrne umyjú, aby sa odstránila pôda, a rastlina sa prenesie do hydroponického systému. Pokiaľ sú korene úplne čisté, tento proces prináša skvelé výsledky. Rastliny pestované v hydropónii môžete preniesť aj do pôdy. Tento proces môže dostať rastlinu do určitého šoku, rovnako ako presadenie z črepníka do zeme. Rastlina sa časom prispôsobí svojmu novému domovu a opäť prekvitá. Takže plusom je, že aj keď nemáte pripravené hydroponické priesady, môžete si ich zabezpečiť kúpou alebo dopestovaním klasických priesad.
Napríklad paradajky sú menej vhodné do tohoto systému. Sú to veľmi smädné rastliny a potrebujú energiu na výrobu šťavnatých plodov. Paradajky tiež vyžadujú veľkú nádobu pre korene a nádoba si vyžaduje pravidelné dopĺňanie živného roztoku. Paradajky tiež vyžadujú veľké množstvo svetla.
Systém Kratky pre domáceho záhradníka
Domácim záhradkárom je k dispozícii mnoho typov metódy Kratky. Na trhu je množstvo už hotových systémov, ale je celkom jednoduché, vyrobiť si vlastný systém. Ak máte záujem vyskúšať si hydroponické záhradníctvo, tu je jeden príklad ako si ho svojpomocne postaviť. Premena nádoby na hydroponický systém Kratky je jednoduchá. Všetko, čo potrebujete, je niekoľko vecí, sadeníc a hydroponické živiny, ktoré si môžete kúpiť aj u nás - u nás vyskúšané. Tento systém je možné použiť na pestovanie listovej zeleniny alebo byliniek na parapete, balkóne a podobne.
Výhody
- Veľmi jednoduchý systém.
- Zaberá veľmi málo miesta.
- Minimálne riziko šírenia chorôb medzi rastlinami.
Nevýhody
- Pojme iba toľko rastín, koĺko sa zmestí do systému.
Čo budete potrebovať
- Sieťový kvetináč. Ak ho nemáte, viete ho jednoducho vyrobiť, upravením sadbového kvetináča, pridaním dalších otvorov.
- Plastové vedro s vrchnákom.
- Sterilný materiál,
- napr. kokosová sadbovacia kocka.
- Hnojivo
- Zamerajte a vyrežte otvor v plastovom veku vedra, aby kvetiváč presne sedel v otvore a neprepadával. Môžete vyrezať toľko otvorov, koľko sa primerane zmestí s prihliadnutím na veľkost rastlín.
- Sadenice umiestnite do sieťových kvetináčov s použitím vami zvoleného sterilného média na podporu koreňov.
- Naplňte nádobu vodou, kým nie sú korene každej rastliny čiastočne ponorené.
- Pridajte hnojivo, aby ste vytvorili živný roztok, podľa pokynov výrobcu.
- Udržujte hladinu živného roztoku tak, aby boli korene každej rastliny čiastočne ponorené.
- Je vhodné zabrániť slnečnému žiareniu vstúpiť do systému. Ak by sa tak stalo, začnú sa tvoriť riasy.
Dúfame, že článok poslúžil a prajeme veľa úspechov.