Hydroponické záhrady menia spôsob pestovania rastlín. Sú významným krokom do udržateľnej budúcnosti.
Hydroponické pestovanie nepoužíva pôdu, ale našlo spôsob ako účinne vyživovať rastliny pomocou vody. Existuje mnoho rôznych systémových návrhov, ktoré umožňujú tento typ pestovania a niekoľko premenných, ktoré je potrebné zvážiť predtým, ako začnete.
Pri premýšľaní o tom, ako založiť hydroponickú záhradu, je potrebné veľa bádať a učiť sa, ale ak si dáte námahu, môžete mať udržateľné jedlo po celý rok.
Ako založiť hydroponickú záhradu ?
Predtým, ako začnete kupovať alebo vyrábať hydroponický záhradný systém, je fajn premýšľať o umiestnení, veľkosti a tom, čo a v akom objeme chcete vo vašej záhrade pestovať. Hydroponické záhrady môžu siahať od malých osobných systémov až po veľké farmy.
Berte ohľad aj na to, že rastliny pestované príliš blízko pri sebe sa budú snažiť získať toľko svetla a vzduchu, koľko potrebujú v správnej vzdialenosti od seba. Niektoré rastliny možno pestovať bližšie k sebe ako iné. Cibuľa sa môže pestovať celkom blízko pri sebe, zatiaľ čo brokolica, kapusta, mangold, rajčiny a papriky, ktoré sú veľmi široké, potrebujú správne rozostupy. Naplánujte si veľkosť záhrady na základe toho, aké veľké budú vaše rastliny.
Ak ste v hydropónii nováčikom, pravdepodobne budete chcieť začať s malým priestorom. Umiestnenie vašej malej hydroponickej záhrady blízko okna, ak chcete začať v domácnosti, je skvelý spôsob, ako pomôcť vašim rastlinám získať viac svetla. Je tu taktiež možnosť nahradiť slnko vhodnou lampou, LED alebo HID, ktoré budete potrebovať vo väčšine scenárov pestovania v interiéri. Môžete tiež zvážiť využit voľné miesto v byte, alebo vytvorenie malej pestovateľskej miestnosti.
Uistite sa, že umiestnite svoju záhradu na miesto, ktoré bude udržiavať správnu teplotu. Väčšina rastlín potrebuje teplotný rozsah 18-27 stupňov. Studené garáže alebo horúce skleníky bez klimatizácie asi nebudú fungovať.
Čo môžeme pestovať?
Možnosti sú nekonečné, ale niektoré rastliny sú pre začiatočníkov jednoduchšie ako iné! Šalát, špenát, listová zelenina a bylinky fungujú skvele v hydroponických systémoch. Šalát je konkrétne skvelá štartovacia rastlina ako napredovať.
Čo potrebujem?
Aj keď existuje veľa rôznych spôsobov, ako vybudovať vnútornú záhradu, základné potreby sú rovnaké.
1. Svetlo
Na pestovanie rastlín vo vnútri budete určite potrebovať špeciálne osvetlenie ak nemáte možnosť balkóna, resp. okna kde je dostatočné denné svetlo. Každá rastlina má iné potreby osvetlenia, preto si urobte prieskum. Tiež treba zvážit ročné obdobie a prispôsobiť pestovanie ročným podmienkam. V našej zóne je fajn kopírovať klasické časové postupy exteriérového pestovania v pôde. Teplota a svetlo budu ideálne, ale nič vám nebráni v experimentovaní.
2. Voda
Voda pre hydroponické systémy musí byť najlepšia, neznečistená, čerstvá. Hydroponické rastliny majú rôzne požiadavky na úroveň pH. Našťastie existujú jednoduché riešenia na úpravu kyslosti. Je velké monožstvo obchodov online alebo v miestnom záhradkárskom obchode, kde si zaobstaráte prípravok na úpravu PH, ak je to potrebné.
3. Kyslík
Aj keď sa to zdá zrejmé, kyslík je rozhodujúcim krokom pri plánovaní vašej hydroponickej záhrady. Pri tradičnom pestovaní, poskytujú vzduchové kapsy v pôde rastlinám toľko kyslíku, koľko rastliny potrebujú. Hydroponickí záhradníci si musia dostupnosť O2 jednoducho prispôsobiť.
Môžete to urobiť jedným z dvoch spôsobov. Najprv môžete vytvoriť určitý priestor medzi základňou rastliny a hladinou vody. Tento priestor, umožňuje rastlinám dýchať. Prípadne môžete vodu okysličiť, čo znamená, že ju musíte urobiť bublinkovou! Na to si môžete kúpiť vzduchový kameň, aký poznáme z akvária. Okysličená voda udržuje koreňový systém v dobrej kondícii.
4. Podpora koreňov
Keďže rasliny, nie sú pevne ukotvené v pôde, je potrebná koreňová podpora, resp. podpora celej rastliny. Bežné metódy podpory koreňov zahŕňajú rašelinový mach, kamennú vlnu, kokosové vlákno, vermikulit a perlit, jednoducho niečo, čo rastlinu udrží. Napríklad pri rajčinách, budete potrebovať podporu pre celú rastlinu, ktorú vám plody zaťažia a môže dôjsť k poškodeniu.
5. Živiny
Kedže pri hydroponike pôdu nepoužívame, živiny dodávame prostredníctvom vody. V našom ponímaní, je voda nosič živín. V dnešnej dobe je jednoduché si zaobstarať živný roztok, ktorý vyhovuje vašim potrebám. Takéto hydroponické živiny si môžete kúpiť aj u nás - od nás vyskúšané.
Je dôležité poznamenať, že pri rôznych systémoch budú existovať rôzne faktory a je potrebné ich zvážiť. Toto sú len základné prvky, ktoré potrebujete v každej hydroponickej záhrade.
Aký systém si vybrať?
Existuje mnoho metód a typov hydroponických systémov, z ktorých si môžete vybrať, pričom niektoré vyžadujú väčšiu údržbu a presnosť ako iné. Typ dizajnu systému, ktorý si vyberiete, bude závisieť od vašich osobných požiadaviek, priestoru a typu rastlín, ktoré chcete pestovať.
Čo je potrebné zvážiť?
Pre každý systém a každú rastlinu sa budú brať do úvahy základné úvahy. Niečo, čo ľudia príliš často prehliadajú, je teplota vody. Ak máte nesprávnu teplotu vody, váš systém môže vyvinúť všetky druhy plesní a rias a poškodiť vaše rastliny a systém. Keď sa voda príliš zahreje, do vašich rastlín sa dostane menej kyslíka. Na druhej strane príliš studená voda spôsobí vypnutie rastlín. Ideálna teplota pre väčšinu systémov a rastlín je 18 až 20C . Vhodná izolácia zásobníka vody a umiestnenie, čím zabránime extrémnym výkyvom teplôt. Ak sa snažíte dosiahnuť 100% presnú teplotu, môžete si kúpiť chladiče a ohrievače, ale bežne to nie je potrebné. Dôležité je živný roztok ochrániť pre priamym slnečným žiarením, ktoré spôsobuje rozmožovanie rias, ktoré môžu v niektorých systémoch upchať vybavenie, ako sú čerpadlá, potrubia, atď.
Prečo hydroponické záhradníctvo?
Ľudia môžu pestovať plodiny kedykoľvek počas roka a kdekoľvek, pomocou hydroponických záhrad. Vďaka čomu sú skvelé pre jednotlivcov aj pre celý svet. Umožňuje stavať záhrady vertikálne, čo šetrí miesto. Funkčný systém, prináša veľkú úsporu vášho času pri obhospodarovaní záhrady, kedže nemusíte polievať, okopávať atď. Ďalšou veľkou výhodou, je minimalizácia ochorení, rastlín, keďže väčšina chorôb, pochádza z pôdy. Nepoužívanie pesticídov je veľké plus.
Hydroponické záhrady môžu na začiatku vyžadovať viac pozornosti a práce, ale prinášajú veľa výhod. Mať vnútornú hydroponickú záhradu je vynikajúce pre každého. Od farmára na dedine, ktorý chce mať vlastnú zeleninu, až po obyvateľov štúdiových apartmánov, ktorí sa chcú stravovať udržateľnejšie, a tešit sa z vlastnej vnútornej záhrady.
Ak premýšľate o tom, ako postaviť hydroponickú záhradu, dúfame, že článok poslúži ako skvelý začiatok. Prajeme veľa úspechov.