Blog

Je hydroponická zelenina rovnako zdravá ako rastliny pestované v pôde?

Mnoho ľudí sa pýta, či existuje rozdiel v zložení živín medzi ovocím a zeleninou, ktoré sa pestujú v zemi, v porovnaní s tými vo vode, pomocou hydropónie. Je hydroponická zelenina zdravá? Všetko závisí od vonkajších faktorov, ako sú živiny, ktoré sú prítomné v pôde alebo vode, alebo stres, ktorému bola rastlina vystavená.

Obsah vitamínov

Vitamíny sú zlúčeniny so známymi zdravotnými výhodami pre ľudí, ktoré sú prítomné vo všetkých druhoch ovocia a zeleniny. Vitamíny sú syntetizované samotnou rastlinou, tento proces prebieha vo všetkých druhoch ovocia a zeleniny, či už sú pestované hydroponicky alebo v pôde. Obsah vitamínov alebo iných antioxidantov sa môže v rôznych druhoch ovocia a zeleniny líšiť, keď sú vystavené stresu, ako sú choroby, nedostatok živín alebo preťaženie. Antioxidanty sú tu na to, aby chránili rastlinu pred oxidáciou a budú sa syntetizovať viac, keď je rastlina v strese. Vitamíny nepochádzajú zo živín, ale sú generované v samotnej rastline.

Obsah minerálov

Na rozdiel od vitamínov, minerály v ovocí a zelenine pochádzajú z výživy, ktorú rastlina prijíma z vody alebo pôdy, v ktorej je pestovaná. Minerály sú prijímané cez korene rastliny a končia vo vašom ovocí a zelenine. Ak je pôda vyčerpaná živinami v dôsledku intenzívneho poľnohospodárstva alebo voda na hydroponické pestovanie neobsahuje dostatočné množstvo minerálov, skončí v samotnom plode menej minerálov. V reálnom živote sa farmári väčšinou postarajú o to, aby rastlina dostala všetky potrebné minerály, aby mohla optimálne rásť. Keď rastliny prijímajú rovnaké minerály, nezáleží na tom, či sú v hydroponickom systéme alebo v pôde.

Obsah pesticídov

Pesticídy môžu byť prítomné na ovocí a zelenine, aby chránili plody pred nežiaducimi škodcami ako sú napr. mušky, slimáky alebo iný hmyz. Aj keď sa o tom veľa diskutuje, ako sú pesticídy škodlivé pre spotrebiteľov, väčšine sa nepáči myšlienka používania pesticídov s potenciálnymi škodlivými účinkami na ich ovocie a zeleninu. Faktom je, že hydroponickí pestovatelia používajú na ochranu svojich rastlín menej pesticídov, pretože neexistuje žiadna pôda, z ktorej pochádza potenciálny hmyz, a ak sa rastliny pestujú v interiéri, skleníku, fóliovníku resp. sieťovej ochrane, ktorá ich chráni pred potenciálnymi hrozbami hmyzu, minimalizuje sa potreba používať pesticídy.

Záver

Na záver nemôžeme dať jednoznačný verdikt, či plody pestované v pôde alebo v hydroponickom systéme sú viac či menej zdravé z hľadiska obsahu minerálov alebo vitamínov. Väčšine spotrebiteľov sa páči myšlienka žiadneho, resp. minimálneho množstva pesticídov, čo je dôvodom na prechod na hydroponicky pestovanú zeleninu, spolu s dalšími výhodami, ktoré nájdete tu.

 

Ako vybudovať pôsobivú hydroponickú záhradu?

Hydroponické záhrady menia spôsob pestovania rastlín. Sú významným krokom do udržateľnej budúcnosti.

Hydroponické pestovanie nepoužíva pôdu, ale našlo spôsob ako účinne vyživovať rastliny pomocou vody. Existuje mnoho rôznych systémových návrhov, ktoré umožňujú tento typ pestovania a niekoľko premenných, ktoré je potrebné zvážiť predtým, ako začnete.

Pri premýšľaní o tom, ako založiť hydroponickú záhradu, je potrebné veľa bádať a učiť sa, ale ak si dáte námahu, môžete mať udržateľné jedlo po celý rok.

 

Ako založiť hydroponickú záhradu ?

 

Predtým, ako začnete kupovať alebo vyrábať hydroponický záhradný systém, je fajn premýšľať o umiestnení, veľkosti a tom, čo a v akom objeme chcete vo vašej záhrade pestovať. Hydroponické záhrady môžu siahať od malých osobných systémov až po veľké farmy.

 

Berte ohľad aj na to, že rastliny pestované príliš blízko pri sebe sa budú snažiť získať toľko svetla a vzduchu, koľko potrebujú v správnej vzdialenosti od seba. Niektoré rastliny možno pestovať bližšie k sebe ako iné. Cibuľa sa môže pestovať celkom blízko pri sebe, zatiaľ čo brokolica, kapusta, mangold, rajčiny a papriky, ktoré sú veľmi široké, potrebujú správne rozostupy. Naplánujte si veľkosť záhrady na základe toho, aké veľké budú vaše rastliny.

 

Ak ste v hydropónii nováčikom, pravdepodobne budete chcieť začať s malým priestorom. Umiestnenie vašej malej hydroponickej záhrady blízko okna, ak chcete začať v domácnosti, je skvelý spôsob, ako pomôcť vašim rastlinám získať viac svetla. Je tu taktiež možnosť nahradiť slnko vhodnou lampou, LED alebo HID, ktoré budete potrebovať vo väčšine scenárov pestovania v interiéri. Môžete tiež zvážiť využit voľné miesto v byte, alebo vytvorenie malej pestovateľskej miestnosti.

 

Uistite sa, že umiestnite svoju záhradu na miesto, ktoré bude udržiavať správnu teplotu. Väčšina rastlín potrebuje teplotný rozsah 18-27 stupňov. Studené garáže alebo horúce skleníky bez klimatizácie asi nebudú fungovať.

 

 Čo môžeme pestovať?

 

Možnosti sú nekonečné, ale niektoré rastliny sú pre začiatočníkov jednoduchšie ako iné! Šalát, špenát, listová zelenina a bylinky fungujú skvele v hydroponických systémoch. Šalát je konkrétne skvelá štartovacia rastlina ako napredovať.

 

Čo potrebujem?

Aj keď existuje veľa rôznych spôsobov, ako vybudovať vnútornú záhradu, základné potreby sú rovnaké.

 

1. Svetlo

Na pestovanie rastlín vo vnútri budete určite potrebovať špeciálne osvetlenie ak nemáte možnosť balkóna, resp. okna kde je dostatočné denné svetlo. Každá rastlina má iné potreby osvetlenia, preto si urobte prieskum. Tiež treba zvážit ročné obdobie a prispôsobiť pestovanie ročným podmienkam. V našej zóne je fajn kopírovať klasické časové postupy exteriérového pestovania v pôde. Teplota a svetlo budu ideálne, ale nič vám nebráni v experimentovaní.

 

2. Voda

Voda pre hydroponické systémy musí byť najlepšia, neznečistená, čerstvá. Hydroponické rastliny majú rôzne požiadavky na úroveň pH. Našťastie existujú jednoduché riešenia na úpravu kyslosti. Je velké monožstvo obchodov online alebo v miestnom záhradkárskom obchode, kde si zaobstaráte prípravok na úpravu PH, ak je to potrebné.

 

3. Kyslík

Aj keď sa to zdá zrejmé, kyslík je rozhodujúcim krokom pri plánovaní vašej hydroponickej záhrady. Pri tradičnom pestovaní, poskytujú vzduchové kapsy v pôde rastlinám toľko kyslíku, koľko rastliny potrebujú. Hydroponickí záhradníci si musia dostupnosť O2 jednoducho prispôsobiť.

Môžete to urobiť jedným z dvoch spôsobov. Najprv môžete vytvoriť určitý priestor medzi základňou rastliny a hladinou vody. Tento priestor, umožňuje rastlinám dýchať. Prípadne môžete vodu okysličiť, čo znamená, že ju musíte urobiť bublinkovou! Na to si môžete kúpiť vzduchový kameň, aký poznáme z akvária. Okysličená voda udržuje koreňový systém v dobrej kondícii. 

 

4. Podpora koreňov

Keďže rasliny, nie sú pevne ukotvené v pôde, je potrebná koreňová podpora, resp. podpora celej rastliny. Bežné metódy podpory koreňov zahŕňajú rašelinový mach, kamennú vlnu, kokosové vlákno, vermikulit a perlit, jednoducho niečo, čo rastlinu udrží. Napríklad pri rajčinách, budete potrebovať podporu pre celú rastlinu, ktorú vám plody zaťažia a môže dôjsť k poškodeniu.

 

5. Živiny

Kedže pri hydroponike pôdu nepoužívame, živiny dodávame prostredníctvom vody. V našom ponímaní, je voda nosič živín. V dnešnej dobe je jednoduché si zaobstarať živný roztok, ktorý vyhovuje vašim potrebám. Takéto hydroponické živiny si môžete kúpiť aj u nás - od nás vyskúšané.

 

Je dôležité poznamenať, že pri rôznych systémoch budú existovať rôzne faktory a je potrebné ich zvážiť. Toto sú len základné prvky, ktoré potrebujete v každej hydroponickej záhrade.

 

Aký systém si vybrať?

Existuje mnoho metód a typov hydroponických systémov, z ktorých si môžete vybrať, pričom niektoré vyžadujú väčšiu údržbu a presnosť ako iné. Typ dizajnu systému, ktorý si vyberiete, bude závisieť od vašich osobných požiadaviek, priestoru a typu rastlín, ktoré chcete pestovať.

 

Čo je potrebné zvážiť?

Pre každý systém a každú rastlinu sa budú brať do úvahy základné úvahy. Niečo, čo ľudia príliš často prehliadajú, je teplota vody. Ak máte nesprávnu teplotu vody, váš systém môže vyvinúť všetky druhy plesní a rias a poškodiť vaše rastliny a systém. Keď sa voda príliš zahreje, do vašich rastlín sa dostane menej kyslíka. Na druhej strane príliš studená voda spôsobí vypnutie rastlín. Ideálna teplota pre väčšinu systémov a rastlín je 18 až 20C . Vhodná izolácia zásobníka vody a umiestnenie, čím zabránime extrémnym výkyvom teplôt. Ak sa snažíte dosiahnuť 100% presnú teplotu, môžete si kúpiť chladiče a ohrievače, ale bežne to nie je potrebné. Dôležité je živný roztok ochrániť pre priamym slnečným žiarením, ktoré spôsobuje rozmožovanie rias, ktoré môžu v niektorých systémoch upchať vybavenie, ako sú čerpadlá, potrubia, atď.

 

 

Prečo hydroponické záhradníctvo?

Ľudia môžu pestovať plodiny kedykoľvek počas roka a kdekoľvek, pomocou hydroponických záhrad.  Vďaka čomu sú skvelé pre jednotlivcov aj pre celý svet. Umožňuje stavať záhrady vertikálne, čo šetrí miesto. Funkčný systém, prináša veľkú úsporu vášho času pri obhospodarovaní záhrady, kedže nemusíte polievať, okopávať atď. Ďalšou veľkou výhodou, je minimalizácia ochorení, rastlín, keďže väčšina chorôb, pochádza z pôdy. Nepoužívanie pesticídov je veľké plus.

 

Hydroponické záhrady môžu na začiatku vyžadovať viac pozornosti a práce, ale prinášajú veľa výhod. Mať vnútornú hydroponickú záhradu je vynikajúce pre každého. Od farmára na dedine, ktorý chce mať  vlastnú zeleninu, až po obyvateľov štúdiových apartmánov, ktorí sa chcú stravovať udržateľnejšie, a tešit sa z vlastnej vnútornej záhrady. 

 

Ak premýšľate o tom, ako postaviť hydroponickú záhradu, dúfame, že článok poslúži ako skvelý začiatok. Prajeme veľa  úspechov.

Najjednoduchšia hydroponická metóda "Kratky"

Metóda Kratky.

 

Jednoduché hydroponické pestovanie pre domáceho záhradníka.

Metóda Kratky sa stala jednou z najpopulárnejších hydroponických systémov. Ak práve teraz objavujete hydroponické pestovanie, práve táto metóda je pre vás tá najvhodnejšia. Tu sú základy Kratkeho metódy, ktorú by ste mali poznať predtým, ako si tento systém vyskúšate.

 

Čo je hydropónia metódou Kratky?

Metóda Kratky – pomenovaná podľa výskumníka z Havajskej univerzity Bernard Kratky – je pasívny hydroponický systém, obľúbený pre svoje jednoduché nastavenie a minimálnu údržbu.

 

Čo je to „pasívna“ hydropónia?

Väčšina hydroponických zariadení sa spolieha na elektrickú energiu, na cirkuláciu a prevzdušňovanie vody. Tieto systémy potrebujú elektrickú energiu, počiatočnú investíciu do čerpadla, okysličovača (od 5W akvariového, až po industriálne), v závislosti od veľkosti systému, aby mohli fungovať. Kratkyho metóda je jedinečná, pretože nič z toho nepotrebuje. Každý hydroponický systém Kratky je úplne samostatný. Akonáhle je systém správne nastavený, nie je portebná žiadna špeciálna starostlivosť.

 

Ako funguje hydroponická metóda Kratky?

Tento hydroponický systém obsahuje sieťkové kvetináče umiestné nad hladinou vody. Ako rastlina rastie a korene sú čiastočne ponorené v živnom roztoku, hladina vody sa vyčerpáva a vytvára medzeru plnú vlhkého vzduchu. Korene rastliny využívajú túto vzduchovú kapsu na zvýšenie príjmu kyslíka. Hydroponický systém je úplne bez pôdy, takže je potrebné stabilizovať rastlinu vhodným materiálom, napr. kokosová sadbovacia kocka, alebo čadičová vata, resp. iný sterilný materiál, osadený do dierkovaného kvetináča, aby mali korene priestor na rast.

 

Čo najlepšie rastie v hydroponickom systéme Kratky?

Nie všetkým rastlinám sa bude dariť v hydroponickom systéme Kratky – dokonca ani tým, ktorým sa darí v iných hydroponických zariadeniach. Vhodné je pestovanie šalátu, špenátu, bazalky. Darí sauhorkám, cuketám. Je možné dopestovať aj paradajky a papriky, ale je potrebné časté kontrolovanie systému, preto by sme zvolili inú metódu. Majte na pamäti, že väcšie rastliny budú potrebovať väčšiu nádobu ako šalát a bylinky. Namiesto bežných sieťových kvetináčov, použite upravené vedierka aby ste stabilizovali rastliny.

 

Môžem rastliny pestované v pôde previesť na hydropóniu systému Kratky?

Domáci záhradkári si často kladú otázku prenesenia rastlín pestovaných v pôde do hydropónie alebo naopak. Áno, je to možné. Keď sú sadenice veľké, korene sa opatrne umyjú, aby sa odstránila pôda, a rastlina sa prenesie do hydroponického systému. Pokiaľ sú korene úplne čisté, tento proces prináša skvelé výsledky. Rastliny pestované v hydropónii môžete preniesť aj do pôdy. Tento proces môže dostať rastlinu do určitého šoku, rovnako ako presadenie z črepníka do zeme. Rastlina sa časom prispôsobí svojmu novému domovu a opäť prekvitá. Takže plusom je, že aj keď nemáte pripravené hydroponické priesady, môžete si ich zabezpečiť kúpou alebo dopestovaním klasických priesad.

Napríklad paradajky sú menej vhodné do tohoto systému. Sú to veľmi smädné rastliny a potrebujú energiu na výrobu šťavnatých plodov. Paradajky tiež vyžadujú veľkú nádobu pre korene a nádoba si vyžaduje pravidelné dopĺňanie živného roztoku. Paradajky tiež vyžadujú veľké množstvo svetla.

 

Systém Kratky pre domáceho záhradníka

Domácim záhradkárom je k dispozícii mnoho typov metódy Kratky. Na trhu je množstvo už hotových systémov, ale je celkom jednoduché, vyrobiť si vlastný systém. Ak máte záujem vyskúšať si hydroponické záhradníctvo, tu je jeden príklad ako si ho svojpomocne postaviť. Premena nádoby na hydroponický systém Kratky je jednoduchá. Všetko, čo potrebujete, je niekoľko vecí, sadeníc a hydroponické živiny, ktoré si môžete kúpiť aj u nás - u nás vyskúšané. Tento systém je možné použiť na pestovanie listovej zeleniny alebo byliniek na parapete, balkóne a podobne.

 

Výhody

  • Veľmi jednoduchý systém.
  • Zaberá veľmi málo miesta.
  • Minimálne riziko šírenia chorôb medzi rastlinami.

 

Nevýhody

  • Pojme iba toľko rastín, koĺko sa zmestí do systému.

 

Čo budete potrebovať

    • Sieťový kvetináč. Ak ho nemáte, viete ho jednoducho vyrobiť, upravením sadbového kvetináča, pridaním dalších otvorov.
    • Plastové vedro s vrchnákom.
    • Sterilný materiál, 
  • napr. kokosová sadbovacia kocka.
  • Hnojivo

 

Postup

  1. Zamerajte a vyrežte otvor v plastovom veku vedra, aby kvetiváč presne sedel v otvore a neprepadával. Môžete vyrezať toľko otvorov, koľko sa primerane zmestí s prihliadnutím na veľkost rastlín.
  2. Sadenice umiestnite do sieťových kvetináčov s použitím vami zvoleného sterilného média na podporu koreňov.
  3. Naplňte nádobu vodou, kým nie sú korene každej rastliny čiastočne ponorené.
  4. Pridajte hnojivo, aby ste vytvorili živný roztok, podľa pokynov výrobcu.
  5. Udržujte hladinu živného roztoku tak, aby boli korene každej rastliny čiastočne ponorené.
  6. Je vhodné zabrániť slnečnému žiareniu vstúpiť do systému. Ak by sa tak stalo, začnú sa tvoriť riasy.

Dúfame, že článok poslúžil a prajeme veľa úspechov. 

8 výhod hydroponického pestovania

Výhody hydroponického pestovania rastlín

Hydroponické záhradníctvo, toto nové slovné spojenie sa čoraz viac objavuje na internete, v priemyselných článkoch a iných médiách. V mysliach väčšiny ľudí je pôda základným prvkom pre rast rastlín. Hydroponické pestovanie je inováciou v poľnohospodárstve, ktorá opúšťa tradičné obrábanie pôdy. Dôvod, prečo priťahuje čoraz väčšiu pozornosť, je ten, že má množstvo výhod. Tu je článok o výhodách.

 

Čo je Hydroponia?

Hydroponická technika je použitie roztokov bohatých na živiny namiesto pôdy, aby sa rastlinám poskytli minerály a prvky, ktoré potrebujú na rast. Hydroponické systémy vytvárajú kontrolované prostredie. Voda a živiny neustále cirkulujú a dopĺňajú sa. Ľudia môžu monitorovať a upravovať pH, teplotu a svetelné podmienky. Tento typ poľnohospodárstva možno použiť na produkciu plodín, ako je listová zelenina, bylinky, ovocie a ďalšie. Pre oblasti s obmedzeným priestorom alebo zlou kvalitou pôdy je nepochybne najvhodnejší.

 

Výhody hydroponického pestovania

 

1. Vyšší a rýchlejší rast

Hydroponické záhradníctvo môže produkovať vyššie výnosy ako tradičné pestovanie. Kvalita a efektívnosť rastu rastlín v pôdnej kultúre do značnej miery závisí od kvality pôdy. Hydropónia na druhej strane nie je ovplyvnená kvalitou pôdy, takže vysoké výnosy možno dosiahnuť konzistentnejšie. Navyše, riadením svetla, teploty, vlhkosti a iných faktorov v hydroponickom systéme sa vytvára vhodnejšie prostredie pre rast rastlín, výsledkom čoho je rýchlejší rast a vyššia úroda.

 

2. Efektívne využívanie vody

Polievaním rastlín v pôde voda rýchlo vtečie hlbšie do pôdy a korene ju nestihnú v dostatočnej miere absorbovať.  Čo je neefektívne. Navyše často nedokážeme rovnomerne rozdeliť vodu, čo má za následok plytvanie vodnými zdrojmi. Živný roztok v hydroponickej záhrade dokáže presne poskytnúť vodu a živiny rastlinám a minimalizuje plytvanie vodou čo je dnešných časoch veľkou výhodou.

 

3. Menej pôdy a priestoru

Tradičné spôsoby pestovania nevyhnutne vedú k úbytku pôdy a erózii, čo ovplyvňuje kvalitu a úrodnosť pôdy. Hydrofarmárstvo pestuje rastliny bez potreby veľkého množstva pôdy, čím sa predchádza poškodeniu pôdy a odpadu. Navyše, rovnako ako budovanie vysokých budov, plné využitie miesta môže znížiť zaberanie pôdy. Napríklad hydroponické NFT systemy vyžadujú menej miesta, pretože rastliny môžu byť pestované vertikálne, čo umožňuje pestovať viac rastlín na menšej ploche. Táto technológia je veľmi dôležitá pre oblasti s obmedzenými pôdnymi zdrojmi a priestorom. Dalšia doležita vec je minimalizovanie uvolnovanie uhlíka obrábanim pody. Najviac emisií skleníkových plynov tvorí pri práci na pôde. Hydroponických systemov je viacero. Takže je len na vás, ake rastliny a na akej ploche sa rozhodnete pestovať.

 

4. Žiadne odstraňovanie buriny

Odstraňovanie buriny je časovo a pracovne náročné. Keďže sa plodiny pestujú v kontrolovanom prostredí bez potreby pôdy, nevznikajú žiadne problémy s rastom buriny. To môže výrazne ušetriť náš prevádzkový čas, zlepšiť efektivitu a ziskovosť.

 

5. Žiadne pesticídy

Škodlivé organizmy, ako sú vírusy, huby a baktérie v pôde sa môžu množiť a infikovať rastliny. Pri hydroponickom pestovaní, sú korene rastlín namočené vo vode, kde sa nevyskytujú bežné choroby a škodcovia takže nie je potrebné používať chemické pesticídy.

 

6. Konzistentná kvalita

Hydroponická zelenina rastie dobre a má lepšiu kvalitu. Dôvodom je, že pri výsadbe sa používa živný roztok a zásoba živín je vyvážená bez toho, aby bola obmedzená dostupnými živinami v pôde. Ak sa hydroponické nastavenie vykonáva v skleníkoch, vo vnútri alebo v inom kontrolovanom prostredí a nebude ovplyvnené prírodným prostredím. Ak rastliny pestujete vo vonkajsom prostredí, treba brať ohľad na intenzitu slnka, vetra.

 

7. Celoročné pestovanie

Hydroponické poľnohospodárstvo nie je obmedzené prírodnými pôdnymi a klimatickými podmienkami, preto sa dá pestovať kedykoľvek a kdekoľvek. Vnútorná hydropónia, využívajúca umelé svetelné zdroje, dokáže predísť aj problémom ako znečistenie vonkajšieho prostredia, sezónne a klimatické zmeny. Poskytuje tak stabilnejšie a kontrolovateľnejšie rastové prostredie pre rastliny. To ale prináša vyššie energetické náklady. Pri pestovaní vo vonkajšom prostredí, poprípade foliovníku, sklenníku, resp. sietovej ochrane rastlín, hydroponické pestovanie dosahuje sezónne rovnaké vysledy.

 

8. Jednoduchá údržba a správa

Správa a údržba hydroponického zariadenia je jednoduchšia a pohodlnejšia. Aj keď ste nováčik v hydropónii, môžete dosiahnuť dobré výsledky. Stručne povedané, hydroponické záhradníctvo je veľmi flexibilný a pohodlný spôsob výsadby, ktorý môže nielen zlepšiť efektivitu pestovania, ale aj lepšie chrániť životné prostredie a pôdne zdroje.

4 položiek celkom